Berat Kandili Peygamber Efendimiz

By | February 17, 2022

Berat Kandili Peygamber Efendimiz. Müslümanlar peygamberimizin bu kutlu geceyi nasıl geçirdiğini merak ediyor. Peygamber (s.a.v.) efendimiz’in, ramazan dışında en çok oruç tuttuğu ay, şâban ayı idi.

Berat Kandilinde Yapılacak Dualar ,İbadetler ve Tesbihler
Berat Kandilinde Yapılacak Dualar ,İbadetler ve Tesbihler from cokiyiabi.com

Peygamber (s.a.v.) hiçbir ayda, şâban ayında tuttuğu. “allahümmerzuknâ kalben takıyyen mineşşirki beriyyen lâ kâfiren ve la şakiyyâ” duasını çok okurdu. Peygamber efendimiz (sav)'in berat gecesinde okuduğu dua;

Muhammed Regaib Kandilinde Nasıl Ibadet Ederdi?

Hicri takvime göre şaban ayının 14. “bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak” demektir. Sana gereği gibi hamd etmekten âcizim.

Hazreti Âişe (Radıyallâhu Anha) Peygamber Efendimiz’den (Sallallâhu Aleyhi Ve Sellem) Şu Hadisi Naklaetmektedir:

Peygamber (s.a.v.) hiçbir ayda, şâban ayında tuttuğu. Şaban ayının yarısı (berâet gecesi) gelince: Hazreti muhammed berat kandili'nde şöyle dua.

Peygamber Efendimizin Devesinin Kasva’nın Aniden Çökmesi Peygamber Efendimiz, Mek­ke Haremi Sınırına Yaklaşmıştırlar, Kasva Adındaki Devesinin.

Berat kandili (gecesi) şaban ayının onbeşinci gecesidir. Berat kandili peygamber efendimizin duası merak ediliyor. In beraat kandili i̇le i̇lgili hadislerini aşağıya sıralamaya çalıştık, eksik gördüğünüz beraat kandili ile alakalı hadisleri ekleyerek arkadaşlarınıza yardımcı olabilir, sevabından.

Berat Gecesi, Ilâhî Hayır Ve Rahmet Kapılarının Açıldığı Bir Gecedir:

Gecesini namazla, gündüzünü oruçla geçiriniz. Berat kandili, allah'ın ekstra rahmet, lütuf ve mağfiretiyle tecelli ederek, kullarına bağışlanma, kapılarını ardına kadar araladığı; Allahım, azabından affına, gazabından rızana sığınırım, senden yine sana iltica ederim.

“Şaban Ayının On Beşinci Gecesi Olduğu Zaman, Gecesinde Ibadete Kalkın.

Konumuzda berat kandili ile ilgili hadisler ve berat gecesi ile ilgili hadisler arapça aramalarında sizlere yardımcı olacak hadisler paylaşmaya çalışacağız. Hazreti muhammed berat kandili'nde şöyle dua. Peygamber efendimiz kandil gecesi ne yapardı?

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *